מה זה Wi-Fi 7 והאם כדאי לשדרג?

על ידי | מדריכים

טכנולוגיית ה-Wi-Fi מתפתחת במהירות, Wi-Fi 7, המבטיחה מהפכה ברשתות האלחוטיות. אבל מה הייתרונות שלה, והאם אנחנו באמת צריכים לשדרג? בפוסט זה נחקור את השאלות הללו בפירוט. 

מה זה Wi-Fi 7? 

Wi-Fi 7, או תקן 802.11be, הוא הדור הבא של טכנולוגיית ה-Wi-Fi, הטכנולוגיה בנויה על יסודות ה-Wi-Fi 6 . המטרה היא לספק מהירויות גבוהות יותר, זמן השהייה (Latency) נמוך יותר וביצועים טובים יותר בסביבות עם צפיפות גבוהה של מכשירים מחוברים. 

טבלה: הבדלים עיקריים בין Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E ו-Wi-Fi 7 

תכונה Wi-Fi 5 (802.11ac) Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi 6E Wi-Fi 7
(802.11be) 
תדרים 2.4 GHz ו-5 GHz 2.4 GHz ו-5 GHz 2.4 GHz, 5 GHz ו-6 GHz 2.4 GHz, 5 GHz ו-6 GHz 
מהירות מקסימלית עד 3.5 Gbps עד 9.6 Gbps עד 9.6 Gbps עד 46 Gbps 
רוחב ערוץ 20, 40, 80, 160 MHz 20, 40, 80, 160 MHz 20, 40, 80, 160 MHz עד 320 MHz 
MIMO עד 8×8עד 8×8עד 8×8עד 16×16
OFDMA לאכןכוכן משופר
תאימות לאחור כן כןכן כן
פריסה בשימוש נרחב בשימוש נרחב בשלב האימוץ הראשוני בשלב האימוץ הראשוני 
צפוי לאימוץ עתידי 

תכונות עיקריות של Wi-Fi 7 

Wi-Fi 7 מציג מספר תכונות מתקדמות בהשוואה ל-Wi-Fi 6. בואו נפרט את התכונות הללו במונחים מובנים ונראה את הרלוונטיות שלהן כיום. 

מהירות ורוחב פס 

מהירות ורוחב פס קובעים כמה מהר ניתן להעביר נתונים ברשת. מהירויות גבוהות יותר מאפשרות הורדות מהירות יותר, וזמני טעינה קצרים יותר. 

 • Wi-Fi 6: מציע מהירויות של עד 9.6 Gbps, שכבר מהירות מאוד ויכולות להתמודד עם מספר מכשירים המזרימים סרטים ב-4K, משחקים מקוונים ומורידים קבצים גדולים בו זמנית. 
 • Wi-Fi 7: יכול להגיע תאורטית למהירויות של עד 46 Gbps. למרות שהמהירויות הללו מרשימות, הן יותר מתמקדות בהכנה לעתיד מאשר בהבאת תועלת מיידית עם המכשירים הנוכחיים. 

השהייה (Latency) 

זמן ההשהיה הוא הזמן שלוקח לנתונים לעבור מנקודת המקור ליעד וחזרה. השהייה נמוכה מאפשרת תגובות מידיות יותר, וחשובה במיוחד לפעילויות בזמן אמת כמו משחקים ושיחות וידאו. 

 • Wi-Fi 6: הפחית באופן משמעותי את ההשהייה בהשוואה ל-Wi-Fi 5, מה שהופך אותו למתאים לרוב היישומים. ההשהייה ב-Wi-Fi 6 נעה בדרך כלל בין 10 ל-20 מילישניות בתנאים אופטימליים. 
 • Wi-Fi 7: מפחית את ההשהיה לרמות של מילישניות בודדות. 

מהירות מול השהייה דוגמאות:

 • מהירות גבוהה מבטיחה שהסרטון ב-4K יורד במהירות, בעוד שהשהייה נמוכה מבטיחה שכל פקודות הבקרה (כמו עצירה או חיפוש) מתבצעות מהר. 
 • במשחקים מקוונים, השהיה נמוכה מבטיחה שפעולות כמו תזוזה או ירי יגיבו כמו שצריך. מהירות גבוהה מאפשרת להוריד עדכונים גדולים ותכנים חדשים במהירות.

עבור בית טיפוסי, Wi-Fi 6 מספק מהירות מספקת לסטרימינג של מספר סרטים בו זמנית, הורדת קבצים גדולים במהירות ותמיכה במספר רב של מכשירים חכמים.  

ניהול מכשירים ויעילות 

 עם יותר ויותר מכשירי בית חכמים, ניהול כל החיבורים הללו ביעילות הוא חשוב. 

 • OFDMA ו-MU-MIMO (Wi-Fi 6 ו-Wi-Fi 7): מאפשרים למספר מכשירים לתקשר בו זמנית ללא הפרעות, ומשפרים את יעילות הרשת הכללית. 
 • Multi-Link Operation (MLO) (Wi-Fi 7): טכנולוגייה ייחודית ל Wifi 7 האפשרת למכשירים להשתמש במספר תדרים בו זמנית לביצועים ואמינות טובים יותר. בנוסף, אם אחד הערוצים נתקל בבעיות (כגון הפרעות או עומס), הנתונים יכולים לעבור לערוץ אחר בצורה חלקה, מה שמפחית את הסיכוי לניתוק או האטה. 

בבית חכם עם מכשירים כמו תרמוסטטים, מצלמות אבטחה ונורות חכמות, Wi-Fi 6 כבר מספק ניהול יעיל, ומבטיח שכל המכשירים פועלים בצורה חלקה מבלי להאט את הרשת. השיפורים של Wi-Fi 7 מועילים אך אינם הכרחיים באופן מיידי עבור רוב הבתים מכיוון שרוב המכשירים שמתחברים ל WIFI 7 בשלב זה לא תומכים בטכנולוגיית MLO . 

השוואת כיסוי: Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, ו-Wi-Fi 7 

 • Wi-Fi 5 ו-Wi-Fi 6: שני התקנים פועלים בעיקר על תחומי 2.4 GHz ו-5 GHz. תחום ה-2.4 GHz מציע כיסוי טוב יותר וחדירה דרך קירות, אך במהירויות נמוכות יותר, בעוד שתחום ה-5 GHz מציע מהירויות גבוהות יותר אך טווח קצר יותר. 
 • Wi-Fi 6E: מציג את תחום ה-6 GHz, שמספק יותר ערוצים ופחות הפרעות אך יש לו טווח קצר יותר מאשר 2.4 GHz ו-5 GHz. 
 • Wi-Fi 7 פועל גם על תחומי 2.4 GHz, 5 GHz ו-6 GHz. ה-6 GHz מספק מהירויות גבוהות יותר ופחות הפרעות בגלל כמות המכשירים הקטנה יותר המשתמשת בו כרגע. למרות זאת, טווח ה-6 GHz קצר יותר ויש לו פחות יכולת לחדור דרך קירות ומכשולים. היעילות והטכנולוגיות המתקדמות של Wi-Fi 7, כמו MLO, יכולות לשפר את הכיסוי והביצועים האפקטיביים של הרשת, במיוחד בסביבות צפופות. 

Wi-Fi 7 ושימוש בתדר 6Ghz 

 • תחום ה-6 GHz פחות עמוס, מה שמאפשר קישוריות יציבה יותר באזורים צפופים. 
 • תומך בערוצים רחבים יותר, מה שמגביר את היכולת להעביר כמויות גדולות של נתונים בו זמנית במהירות גבוהה יותר. 
 • טווח קצר יותר: הכיסוי מוגבל יותר בהשוואה לתדרים אחרים, והוא דורש יותר נקודות גישה או שימוש ברשת Mesh. 
 •  לא כל המכשירים תומכים בתחום ה-6 GHz, מה שמגביל את הניצול המלא של התחום. 

שיקולים מעשיים 

רשתות Mesh

 • שימוש ברשת Mesh יכול להרחיב את הכיסוי ביעילות רבה יותר מאשר להסתמך על נתב יחיד, ללא קשר לתקן ה-Wi-Fi. מערכות Mesh יכולות לספק כיסוי חזק בכל הבית או המשרד. 

חיבורים קוויים 

 • אמינות: חיבורים קוויים (Ethernet) מציעים ביצועים יציבים ואמינים יותר בהשוואה לחיבורים אלחוטיים. הם פחות רגישים להפרעות ולתנודות באיכות האות. 
 • מהירות והשהייה: כבלי Ethernet מספקים מהירות עקבית השהייה נמוכה יותר, ועדיפים לפעולות כמו סטרימינג ומשחקים. 

 לסטרימינג של תוכן באיכות גבוהה בטלוויזיה או למשחקים מקוונים בקונסולה, חיבור קווי מבטיח שתקבלו את המהירות המקסימלית ואת ההשהייה הנמוכה ביותר, מה שמביא לחוויית צפייה חלקה וללא הפרעות. 

יישומים רלוונטיים ל-Wi-Fi 7 

 Wi-Fi 7 יכול להיות מועיל במיוחד למכשירים שלא ניתן לחבר בקלות בכבל, כמו אוזניות VR, סמארטפונים ומכשירי בית חכם. 

מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR) 

 • Low Latency יישומי VR ו-AR דורשים השהייה נמוכה מאוד כדי להבטיח שהתנועות של המשתמש ישתקפו מיד בסביבה הווירטואלית, מה שמונע מחלת תנועה ומשפר את החוויה המרתקת. 
 • רוחב פס גבוה: יישומים אלו כוללים לעיתים קרובות גרפיקה ברזולוציה גבוהה וכמויות גדולות של נתונים, ש-Wi-Fi 7 יכול להתמודד איתן ביעילות. 

מכשירי  IoT ובית חכם 

 • צפיפות מכשירים גבוהה: בתים חכמים יכולים להכיל מספר רב של מכשירי IoT (נורות חכמות, מצלמות אבטחה, תרמוסטטים), שדורשים רשת אמינה כדי לפעול כראוי ללא הפרעות אחד לשני. 
 • ניהול יעיל: ה-OFDMA וה-MU-MIMO המשופרים של Wi-Fi 7 מאפשרים ניהול טוב יותר של מספר מכשירים בו זמנית. 

סטרימינג בהגדרה גבוהה 

 • ניידות: לסטרימינג על מכשירים שנעים ברחבי הבית (טאבלטים, סמארטפונים), Wi-Fi 7 מציע את המהירות והאמינות הנדרשות לתוכן באיכות גבוהה של 4K ובמיוחד ל 8K . 

מסעדות וברים 

 • מספר רב של אורחים: במקומות כמו מסעדות וברים שבהם הרבה אורחים משתמשים במכשירים ניידים ומתחברים לרשת בו זמנית, Wi-Fi 7 מציע ניהול יעיל של צפיפות המכשירים הגבוהה, ומבטיח ביצועים טובים לכולם. 
 • ניהול משופר: למרות שרוב המכשירים הניידים של האורחים לא יתמכו ב-Wi-Fi 7, הרשת עדיין תנהל אותם בצורה יעילה יותר בזכות הטכנולוגיות המתקדמות של Wi-Fi 7, כמו OFDMA ו-MU-MIMO, שמשפרות את הביצועים והיעילות של כל המכשירים המחוברים לרשת. 

פתרון בעיות הצפיפות באמצעות תחום ה-6 GHz 

 • יתרון במקומות צפופים: שימוש בתחום ה-6 GHz ב-Wi-Fi 7 יכול לסייע בפתרון בעיות צפיפות רשת במקומות עמוסים, כמו בנייני דירות או אזורים עירוניים צפופים. 
 • פחות הפרעות: ה-6 GHz מציע פחות הפרעות בשל השימוש הנמוך בו כרגע, מה שמאפשר קישוריות יציבה ומהירה יותר. 
 • מהירויות גבוהות יותר: ה-6 GHz מספק ערוצים רחבים יותר שמאפשרים תעבורה מהירה יותר של נתונים. 
 • דוגמה: בבית דירות או בניין משרדים עם הרבה רשתות Wi-Fi קרובות, Wi-Fi 7 עם תחום ה-6 GHz יכול להפחית את ההפרעות ולהבטיח חוויית שימוש טובה יותר עבור כל המכשירים המחוברים. 

האם כדאי לקנות נתב Wi-Fi 7?

בשלב זה, לא מומלץ לשדרג לנתב Wi-Fi 7 אם כבר יש לכם סביבת עבודה מתפקדת, אלא אם כן תוכלו להפיק תועלת ישירה מהתרחישים שדיברנו עליהם בפוסט.

אם אין לכם נתב ואתם שוקלים לרכוש נתב חדש בכל מקרה, כדאי להשוות מחירים, ואם ההבדל במחיר בין נתב Wi-Fi 6 ל-Wi-Fi 7 אינו גבוה, ניתן לשקול לרכוש את נתב ה-Wi-Fi 7 כדי להתכונן לעתיד. עם זאת, יש לקחת בחשבון שעד ש-Wi-Fi 7 יהפוך לנפוץ יותר, יהיו זמינים דגמים חדשים וטובים יותר.

נכון למועד כתיבת מאמר זה, נתבי Wi-Fi 7 נדירים ויקרים בישראל. העצה שלי היא שאם כבר יש לכם מערכת טובה, לא לשדרג כרגע. במקום זאת, עדיף להמתין עד שהם יהפכו לנפוצים יותר והמחירים יהפכו לסבירים. אם אתם חייבים לקנות נתב חדש עכשיו, רכשו נתב Wi-Fi 6 טוב (אלא אם כן, בזמן שאתם קוראים את זה, נתבי Wi-Fi 7 הפכו לנגישים יותר מבחינת המחיר) או בדוקו אפשרויות בחו"ל.

סיכום 

חיבורים קוויים 

עבור מכשירים כמו טלוויזיות, קונסולות משחקים ומחשבים, חיבורים קוויים (Ethernet) בדרך כלל טובים יותר לסטרימינג ומשחקים בשל אמינותם, המהירות העקבית וההשהייה הנמוכה. 

רשתות Mesh

בבתים גדולים או במבנים עם מספר קומות, שימוש ברשת Mesh יכול לשפר משמעותית את כיסוי ה-Wi-Fi. רשת Mesh מורכבת ממספר יחידות שמפזרות את האות ברחבי הבית, ומבטיחות כיסוי חזק ויציב בכל האזורים. רשתות Mesh נתמכות על ידי תקני Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 ו-Wi-Fi 7, ומהוות פתרון מומלץ למי שחווה נקודות מתות או חיבור לא יציב בחלקים מסוימים של הבית.

חיבורים אלחוטיים (Wi-Fi 7) 

Wi-Fi 7 מציע שיפורים משמעותיים ליישומים אלחוטיים, במיוחד כאשר הגמישות והניידות חשובים. הוא רלוונטי יותר במקרים הבאים: 

 • מכשירי VR ו-AR שדורשים השהייה נמוכה ורוחב פס גבוה. 
 • מכשירי IoT בבתים חכמים שזקוקים לניהול יעיל של צפיפות מכשירים גבוהה. 
 • ריבוי צרכני סטרימינג בהגדרה גבוהה על מכשירים ניידים. 
 • מסעדות וברים עם הרבה אורחים המשתמשים במכשירים ניידים. 
 • פתרון בעיות צפיפות באמצעות תחום ה-6 GHz   

בשורה התחתונה

 בעוד Wi-Fi 7 מביא שיפורים מרשימים, התועלות המיידיות שלו רלוונטיות יותר ליישומים מסוימים ולהכנה לעתיד מאשר לשימוש יומיומי עבור רוב המכשירים הנוכחיים. עבור רוב המשתמשים הביתיים, Wi-Fi 6 נשארת בחירה מצוינת, המספקת ביצועים חזקים ללא צורך בשדרוג מידי. לכן בשלב זה שווה להמתין עד שנתבי Wi-Fi 7 יתחילו להציף את השוק ויהיו נגישים יותר במחיר. 

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חומת אש (פיירוול) מומלצת לבית ולעסק קטן.

הוספת התקן חומת אש (firewall) ייעודי לרשת הביתית או לעסק תספק לנו הגנה תכונות מתקדמת שבדרך כלל נמצא רק בארגונים. . במדריך נסקור חומות אש מומלצות לבית ולעסק קטן נראה כיצד להפוך מחשב לחומת אש ונתב עוצמתי בחינם.

יצירת דיסק אתחול או דיסק הצלה מכונן USB

מדריך יצירת דיסק הפעלה או דיסק הצלה עם דוגמאות ליצירת דיסק בודד או דיסק Multiboot עם אפשרות הפעלה של מספר מערכות מדיסק אחד.דיסק אתחול יכול לשמש אותנו להתקנת מערכת הפעלה, או כדיסק הצלה למקרה שבו מערכת ההפעלה בכונן הקשיח הפנימי אינה נטענת.