טרדיגרייד – Storj מערכת אחסון ענן מבוססת טכנולוגית בלוקצ'יין

על ידי | סקירות

מערכת אחסון קבצים מבוזרת מול מערכת אחסון קבצים סטנדרטית (מרוכזת)

טרדיגרייד היא פלטפורמת אחסון קבצים מבוססת Blockchain שעושה שימוש בקיבולת עודפת של כוננים קשיחים ורוחב פס ברחבי העולם לשמירת נתונים בצורה מוצפנת ומציעה שירותי Data as a service לעסקים ולצרכנים פרטיים. המערכת מתחרה בשירותי אחסון פופולרים כמו אמזון S3 ו Azure blob storage ומציעה מחירים זולים יותר בהשוואה.

טבלת עמידות וזמינות

מדובר במוצר חדש יחסית אבל אפשר לראות בטבלה שהפלטפורמה מציגה נתוני עמידות וזמינות טובים מאז עלייתה לאוויר. לצורך השוואה שירות דומה של אמזון S3 מבטיח  99.999999999% עמידות ו 99.99% זמינות.

עמידות – durability היא ההסתברות שהאובייקט עדיין קיים ושתוכל לשחזר אותו ממערכת האחסון בכלל, זמינות – availability היא ההסתברות שתצליח לשחזר אותו בכל רגע נתון.

תהליך אחסון הקבצים TARDIGRADE.

קובץ שעולה למערכת מוצפן בצד הלקוח ולאחר מכן מתפצל ל 80 חלקים בתהליך שנקרא sharding. אותם חלקים נשמרים בנפרד על מחשבים אקראיים שמשכירים את מקום האחסון הפנוי שלהם ומקבלים בתמורה ערך כספי (נקודות אחסון).

sharding

חלקי הקבצים נשמרים בצורה יתירה, זאת אומרת שקיימים עותקים זהים של קבצים על נקודות אחסון שונות, מה שמבטיח את עמידות וזמינות המידע. המערכת צריכה גישה ל 29 מתוך 80 העותקים כדי לשחזר את הקובץ. המשמעות היא שגם אם יש כשל של 51 מתוך 80 נקודות האחסון, הקובץ עדיין יהיה זמין.

טרדיגרייד תהליך מבוזר

תהליך אחסון קבצים מרוכז – S3

התהליך שונה בהשוואה לאחסון ענן סטנדרטי, לדוגמה S3 standard, שם הצפנת הקבצים יכולה להתבצע בצד הלקוח או בצד השרת. כברירת מחדל, הקבצים נשמרים בשלמותם בשלושה מיקומי אחסון שונים (availability zones) שנמצאים באותו אזור גיאוגרפי (בדרך כלל מדינה). מדובר בשלוש חוות שרתים שונות כך שאם מיקום אחד נפגע זמנית  העותקים המלאים של המידע עדיין ישמרו בשני המיקומים האחרים.

S3

עלויות

עלויות האחסון החודשיות במערכת tardigrade הין $0.01\GB ועלויות הורדה של $0.045\GB. כמו בכל שירותי האחסון המתחרים אין עלויות העלאה.

תמחור

המחירים תחרותיים לקטגוריה, בהשוואה לשירותי הענן הגדולים גוגל, אמזון ומיקרוסופט. אבל לא מספיק זולים כדי להתחרות בשירותי אחסון כמו Backblaze B2

צריך לקחת בחשבון שמדובר בקטגורית אחסון ספציפית של גישה או הורדת מידע בתדירות גבוהה. בשירותים כמו אמזון  קיימות גם קטגוריות אחסון שונות שבהם עלות האחסון לחודש זולה יותר, אבל קיימות מגבלות אחרות כמו זמינות המידע ומחיר הורדת המידע.  לדוגמה S3 Glacier מתומחר ב $0.004\GB אבל מדובר בשירותי ארכיון לטווח ארוך שיאפשר לנו גישה למידע רק לאחר מספר שעות.

ניתן לראות את כל הקטגוריות והעלויות בקישור הרשמי של אמזון. ישנם מדרגות אחסון דומות גם בשירותי הענן של מיקרוסופט וגוגל.

Service Storage per month* Download bandwidth*
Tardigrade $0.01\GB $0.045\GB
S3 standard $0.023\GB 0.09\GB*
Azure blob storage $0.0184\GB $0.05\GB*
Google cloud storage $0.026\GB $0.05\GB
Backblaze B2 $0.005\GB $0.01\GB

*מחירים משוערכים ליולי  2020 למחירים עדכניים ומדוייקים בדקו בלינקים שצרפתי למעלה

שימוש במערכת TARDIGRADE  

לאחר תהליך רישום קצר נקבל גישה ל dashboard, בהשוואה לdashboard של אמזון S3 הוא מאד מוגבל בפונקציות ואפשרויות, את רוב הפעולות נצטרך לבצע משורת הפקודה.

לוח הבקרה

אין לנו אינטראקציה מידית מהדפדפן. נוכל להעלות, להוריד קבצים ולגשת למערכת Tardigrade  על ידי התקנה של אחת משתי התוכנות הבאות:

UPLINK S3 GATEWAY

מערכת אחסון Tardigrade תואמת מערכת אחסון S3 של אמזון ותאפשר לנו להשתמש בתוכנות גיבוי שתומכות ב S3.

לאחר ההגדרה תהיה לנו גישה לקבצים מהדפדפן. כדי לעבוד עם פקודות s3 של אמזון נצטרך בנוסף להתקין: Aws s3 CLI

ממשק וובי

UPLINK CLI

Uplink CLI תקשר אותנו למערכת ותאפשר לנו להעלות ולהוריד קבצים דרך שורת הפקודה. המדריך בוידאו מסביר איך מתקינים ומגדירים את התוכנה על המחשב.

הורדת קובץ

העלאת קובץ

הצגת רשימת קבצים:

הצגת קבצים

העלאת קובץ:

העלאת קובץ

איך אפשר להרוויח מהשכרת מקום אחסון  

כל אחד יכול להשכיר מקום אחסון הפנוי שלו בכוננים הקשיחים, ליצור נקודת אחסון לקבל בתמורה מטבע דיגיטלי בשם Storj . את המטבע אפשר להמיר לביטקוין ולכסף. התהליך דורש קצת ידע טכני אבל קיימים מדריכי וידאו ומדריכים כתובים שעוברים על התהליך צעד אחר צעד.

כמות המטבעות החודשית שיתקבלו תלוי בשטח האחסון וברוחב פס האינטרנט. אפשר לבצע הערכה גסה בעזרת הטבלה. להערכה מדויקת יותר, אני מציע לעבור על הפורום באתר של טרדיגרייד . בפורום משתמשים מפרסמים נתוני זמן אמת ומציגים את הרווחיות החודשית שלהם. חשוב לציין שיש חשיבות גדולה לרוחב פס יוצא ולכן אני ממליץ על הפעולה רק למי שיש לו גישה לתשתיות fiber.

טבלת רווחיות

הוידאו הבא מראה איך ליצור נקודת אחסון על המחשב מחלונות.

THE STORJ TOKEN

Storj הוא טוקן utility בסטנדרט  ERC-20 (אתריום), סחיר שמשמש בעיקר כתגמול למשתמשים שמספקים נפח אחסון ורוחב פס לרשת. כמות הטוקנים מוגבלת, ניתן להמיר את הטוקן לביטקוין ולכסף או להחזיק בו לטווח ארוך.

נכון לעכשיו ניתן לשלם על שטח אחסון בטוקנים של Storj ובכרטיס אשראי. תשלום בטוקן Storj נותן בונוס של 10% על שטח האחסון. במידה והפרויקט יתקדם ויצליח יהיו לStorj תרחישי שימוש נוספים והערך שלו יעלה.

מתחרים ישירים

Sia, או siacoin הוא פרויקט אחסון קבצים מבוזר נוסף אותו אסקור בהמשך.

יתרונות וחסרונות

יתרונות

  • Tardigrade בנוי לאחסון של נתונים רגישים ומידע שיכול להיות מטרה להתקפות. הצפנה בצד הלקוח ואחסון מבוזר מפחית את שטח ההתקפה.
  • לא חייבים כרטיס אשראי אפשר לשלם בצורה אנונימית עם Storj Token
  • מערכת קוד פתוח מאפשרת למתכנתים לתרום לפרויקט  ולבדוק את הקוד
  • מחירים תחרותיים
  • מודל המאפשר לשתף מקום אחסון פנוי ולהרוויח כסף
  • תאימות עם s3 של אמזון. אפשר להשתמש בפקודות כדי לבצע פעולות ב tardigrade
  • מערכת נמצאת בפיתוח אקטיבי , אפשר לראות במפת הדרכים הרבה שיפורים וחידושים שמתוכננים עד סוף 2020

חסרונות

  • פרויקט וטכנולוגיה חדשה יחסית, (המערכת הושקה במרץ 2020) עסקים לא ימהרו להכניס את המערכת לסביבת production  שיש פתרונות שכבר נוסו ונבדקו כמו s3, google Storage, וAzure blob storage
  • מספר שירותים מאוד מוגבל השוואה למיקרוסופט, גוגל, אמזון.
  • מחיר לא מספיק תחרותי כדי להתחרות עם פתרונות אחסון קטנים אבל ותיקים יותר כמו backblaze b2 storage שמציעים מחירים זולים יותר מ Tardigrade

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *